Manual czy automat? Jakie prawo jazdy zrobić?
Zdania wśród znajomych i osób, z którymi podejmujesz temat i próbujesz się poradzić mogą być podzielone. Dlatego poruszyliśmy go tutaj i rozwiniemy obie możliwości- oczywiście abstrahując całkowicie od pewnych ograniczeń kursantów, które są nie do przeskoczenia np. różnego rodzaju niepełnosprawności.
AUTOMATYCZNA SKRZYNIA BIEGÓW
Ok… podczas zajęć praktycznych jest to na pewno wygodne, ponieważ nie posiadając jeszcze na początku dobrej podzielności uwagi między używaniem właściwych pedałów, zmianą biegów i obserwacją tego, co dzieje się wokół nas- reakcją na sygnalizację świetlną, autobusy włączające się do ruchu, etc.- jest to wygoda i trochę zadań sobie tym odejmiesz. Jesteś pozbawiony sprzęgła i nie musisz kontrolować tego, aby auto nie zgasło Ci w najbardziej kluczowym momencie.
ALE! Czy idąc na kurs prawa jazdy- faktycznie powinieneś skupiać się na wygodzie i zabieraniu sobie możliwości nauczenia się czegoś więcej, płacąc za to taką samą lub nawet czasami większą kwotę?
Po zrealizowaniu kursu, zapoznawaniu się z przepisami, wyjeżdżeniu wielu godzin po mieście, zdaniu egzaminów państwowych- praktycznych i teoretycznych- dostajesz do ręki plastik, który w miejscu „Ograniczenia” ma wpisany kod 78- czyli „uprawnienie do kierowania wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów”. I w zasadzie to masz prawo jazdy, ale nie do każdego auta możesz wsiąść, żeby poprowadzić.
Kurs na manualnej skrzyni biegów uprawnia Cię do prowadzenia pojazdów również z automatyczną skrzynią- nie ograniczamy się tu w żaden sposób tylko do określonej części pojazdów i żadna sytuacja życiowa Cię na pewno nie zaskoczy.
Podsumowując- jeśli już płacisz za kurs i jeśli możesz sobie na to pozwolić – zapłać za nieograniczone możliwości i umiejętności, jakie może Ci dać.
Manualna skrzynia biegów to nic strasznego, ale żeby to sobie udowodnić- wystarczy się z tym zmierzyć.