Zmiany w egzaminie na prawo jazdy od stycznia 2024 WORD Poznań

Od 1 stycznia 2024 zmieniają się niektóre przepisy odnośnie przeprowadzania egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

Celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa drogowego, zminimalizowanie sytuacji stresowych dla osoby egzaminowanej podczas egzaminu praktycznego, zwiększenia szansy na zdanie egzaminu praktycznego ale i ułatwienie aplikowania wymaganych dokumentów do Ośrodków egzaminacyjnych lub Starostwa w sprawie np. wymiany prawa jazdy.

Poniżej przedstawiamy Wam, co się zmieniło:

  • Do potwierdzenia tożsamości na egzaminie państwowym wystarczy aplikacja mObywatel

Osoby egzaminowane od 1 stycznia 2024 mogą potwierdzić swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel, która musi być zaktualizowana na dzień odbycia się egzaminu. Jest to kolejna możliwość dodana do tych tradycyjnych, czyli dowodu osobistego, karty pobytu czy paszportu. 

  • Możliwość przesłania wymaganych dokumentów do WORD elektronicznie

Od 1 stycznia 2024 jest możliwość przesłania wymaganych dokumentów do ORD lub wybranego Starostwa elektronicznie , które mogą być podpisane podpisem tradycyjnym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym (np. wniosek o wymianę prawa jazdy).

  • Wyznaczenie miejsca do przeglądania nagrania z egzaminu państwowego

Ośrodek egzaminowania jest zobowiązany do wyznaczenia miejsca do przeglądania nagrania z egzaminu państwowego.

Poprzednie przepisy były ograniczone do miejsca do przechowywania nagrań z egzaminów, jednak zostało ono rozszerzone o miejsce, gdzie będzie możliwość obejrzenia nagrania z egzaminu na miejscu, nawet w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy, jeżeli dyrektor Ośrodka wyrazi na to zgodę.

Do tej pory było to możliwe „w przypadku złożenia skargi dotyczącej egzaminu”, a „zarejestrowany przebieg części praktycznej egzaminu” mógł „przeglądać dyrektor lub osoba przez niego upoważniona”. 

Celem tej zmiany jest możliwość zweryfikowania, czy wynik egzaminu na prawo jazdy był słuszny.

Po obejrzeniu nagrania zdający, który będzie miał wątpliwości co do wyniku egzaminu- może złożyć odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej, aby ta mogła je rozpatrzyć.

  • Egzaminator nie ma obowiązku informować egzaminowanego o popełnionych błędach podczas egzaminu, a o negatywnym wyniku poinformuje po powrocie do WORD

Do tego czasu egzaminator był zobowiązany do informowania egzaminowanego o popełnionych przez niego błędach. Od 1 stycznie nie ma już takiego obowiązku.

Podobnie jest z informowaniem egzaminowanego o negatywnym wyniku egzaminu na prawo jazdy. Egzaminator mimo tego, że podczas trwania egzaminu w ruchu drogowym podejmie już decyzję o negatywnym wyniku egzaminu w związku z popełnionymi przez osobę egzaminowaną błędami- poinformuję ją o tym dopiero po zakończeniu egzaminu w WORD- powrót przez osobę egzaminowaną do WORD mimo wyniku negatywnego będzie również możliwy o ile popełnione błędy nie spowodują zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Celem tej zmiany jest zminimalizowanie stresu podczas egzaminu u osoby egzaminowanej.

Informowanie osoby zdającej podczas trwania egzaminu o popełnianych błędach może potęgować stres i dekoncentrować ją, co nie sprzyja w dalszym przebiegu egzaminu.

  • Ubranie motocyklisty na egzaminie państwowym

W 2024 roku o negatywnym wyniku egzaminu państwowego na prawo jazdy może zadecydować „nieprawidłowy sposób wykorzystania stroju”.

  • Egzaminator nie będzie mógł jechać za motocyklem na egzaminie państwowym na kat. A

Podczas trwania egzaminu państwowego na kat. A egzaminator nie będzie mógł prowadzić pojazdu, który jedzie za motocyklistą. Będzie on oceniał wykonywanie zadań przez osobę egzaminowaną z fotela pasażera.

Zmiana ta spowoduje skoncentrowanie się egzaminatora w stu procentach na obserwację wykonywanych zadań przez osobę zdającą i nie będzie on musiał dodatkowo skupiać się na prowadzeniu pojazdu.

 

 

Dodaj komentarz